پرمالینک (Permalink) یا لینک دائمی چیست؟

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

پرمالینک (Permalink)

مهمترین جز یک صفحه وب، آدرس یا URL آن است. آدرس یک صفحه وب در واقع راه رسیدن به یک صفحه است و موتورهای جستجو همگی بر اساس آدرس محتوای یک صفحه را ایندکس و رتبه بندی می کنند.

پرمالینک، urlکامل و ثابت یک صفحه از سایت است که در هر پست یا صفحه دیگری از سایت استفاده می شود. پیوند یکتا یا Permanent Link در واقع بهینه سازی آدرس برای موتورهای جستجو است و یکی از مراحل بهینه سازی سایت می باشد.

پرمالینک (Permalink) چیست؟

یک پیوند دائمی به دو قسمت نام آدرس دامنه و قسمت های دیگری می شود که بعد از آن در یو آر ال قرار می گیرند، تقسیم می شود. این قسمت ها ممکن است شامل تاریخ انتشار، دسته بندی مطلب یا هر چیز دیگری باشد. یک پرمالینک ساده موجب فهم بهتر یو آر ال و اشتراک گذاری راحت تر آن می شود.

هر چقدر که سایت شما رشد می کند و شما محتوای جدید اضافه می‌کنید آیتمهایی که در جلوی صفحه شما قرار داده می شود با محتوای قبلی جایگزین می گردد.

از دید موتورهای جستجو آدرس صفحه باید استانداردهایی داشته باشد.

لینک دائمی از دید موتورهای جستجو و کاربران، قسمت مهمی از سایت شما محسوب می شوند. نوعی که برای سایت انتخاب می کنید بر روی نگاه موتورهای جستجو و میزان ارزش گذاری آنها بی تاثیر نیست. پرمالینک هایی که در انتهای خود دارای کارکترهای بی معنی هستند، نسبت به پرمالینک های کوتاه و مطابق اصول سئو، جذابیت و ارزش اشتراک گذاری بسیار کمتری دارند.

پرمالینک (Permalink) چیست؟

نکات انتخاب ساختار پرمالینک

از ساختار پرمالینکی استفاده کنید که مطابق با اهداف سایتتان باشد. بطور مثال استفاده از تاریخ انتشار محتوا در یو آر ال صفحات سایت خبری، گزینه خوبی می تواند باشد. با این حال اگر در نظر دارید که مطلبی جامع بنویسید و در تمام زمان ها قابل استفاده باشد، استفاده از تاریخ انتشار آن، موجب کهنه به نظر رسیدن مطلب می شود و از جذابیت آن می کاهد. بنابراین استفاده از تاریخ انتشار در این گونه مطالب پیشنهاد نمی شود.

پیشنهاد کلی ما استفاده از یک ساختار ساده و واضح در پرمالینک است. برای بسیاری از سایت ها نام دامنه به علاوه نام پست می تواند ساده ترین و بهترین ساختار ممکن باشد. در بعضی موارد، قرار دادن دسته بندی ها در یو آر ال نیز می تواند گزینه خوبی برای یک پرمالینک باشد، اما در نظر داشته باشید که این کار موجب کمی بلندتر شدن یو آر ال می گردد.

جمع بندی

ساختار لینک های دائمی سایت را عاقلانه انتخاب کنید و بی جهت آن را تغییر ندهید. ریدایرکت اشتباه لینک های قدیمی به لینک های جدید ممکن است موجب افت رتبه صفحات سایت شود. قبل از شروع هر کاری در سایت، درباره ساختار پرمالینک آن تحقیق کنید تا آن را به بهترین نحو ممکن بسازید. سپس سایت خود را راه اندازی و به موتورهای جستجو معرفی کنید.