میکروتیک چیست؟

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
میتروتیک چیست؟

میکروتیک یک سرور برپایه ی کرنل لینوکس است که بر روی هر کامپیوتر معمولی قابل نصب و سرویس دهی آن صورت کاملا پایدار می باشد.

میکروتیک چگونه بوجود آمد؟

شرکت میکروتیک در سال 1995 در لتویا ( اروپای شرقی) توسط دو دانشجو MIT آمریکا تاسیس شد. کار این شرکت در ابتدا فروش روتر های وایرلس بود که در پی توسعه کار خود سیستم عاملی را تحت عنوان MikroTik Router OS ارائه کرد که همین امر باعث آن شد که در سال 2007 میلادی تعداد کارمندان این شرکت به 70 نفر افزایش پیدا کند. همزمان با شروع استفاده از استاندارد 802.11 در تکنولوژی وایرلس امکان استفاده از این تکنولوژی در این سیستم عامل نیز افزوده شد. یکی از اهداف این شرکت ارائه تجهیزاتی هم رده محصولات سیسکو با قیمتی بسیار پایین تر بود.

قابلیت های آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. 1.       نصب  VPN
 2. Firewall
 3. کنترل پهنای باند
 4. هات اسپات
 5. قابلیت وایرلس اشاره کرد

بریم سراغ قابلیت های این روتر: 


یکی از ویژگی های MikroTik پایداری آن است. MikroTik  همانند یک سرور قوی از سرعت بوت بالا و عملکرد خودکار بدون نیاز به هیچ گونه login یا استارت کردن هر نوع سرویس بر خوردار است. علاوه بر دسترسی محلی می توان MikroTik را به وسیله Telnet و SSH و Web server داخلی آن و رابط ویندوزی ارائه شده به همراه MikroTik به نام Winbox تنظیم کرد. دیگر قابلیت قابل توجه MikroTik سرعت نصب و سرعت تنظیمات آن است. MikroTik  در عرض چند دقیقه نصب و براحتی تنظیم می شود و این قابلیت در آن وجود دارد که بتوان تنظیمات آن را Import و Export  کرد. در ضمن این رو هم اشاره می کنم که مهم ترین نقطه قوت سرور میکروتیک به صرفه بودن آن نسبت به نمونه های مشابه سخت افزاری است . 

میکروتیک
میکروتیک

کاربرد های میکروتیک

بطور کلی از میکروتیک می توان در موارد زیر استفاده کرد:

 • مسیریابی  Routing
 • دیوارآتش   Firewall
 • پروتکل پیکربندی پویای میزبان  DHCP Server
 • ترجمه نشانی شبکه  NAT (Network Address Translate)
 • پراکسی سرور   Proxy Server
 • رادیوس و مدیریت کابران  Radius , User Management
 • بی سیم Wireless 
 • تعادل رسانی بارگزاری  Load Balancing
 • شبکه خصوصی مجازی V P N (Virtual Private Network)
 • راهگزینی برچسب چند قرارداری   MPLS
 • کیفیت سرویس   Quality of Service
 • میزبانی اتصالات  PPPOE – PPTP – L2TP – SSTP – OpenVPN – ISDN  
 • پرس بسته ها  Packet Mangle

و صدها مورد دیگر …

نسخه های میکروتیک

میکروتیک به ۲ صورت در دسترس است:

 1. سیستم های X86
 2. محصولات شرکت میکروتیک  (RouterBoard , Groove , SXT , OmniTik)

میکروتیک نسخه ای خاص برای سیستم های x86 دارد که اکثرا بر روی مجازی ساز ها بعنوان VPS یا روتر رک استفاده می شود .

شرکت میکروتیک روترهای فیزیکی و ارزان قیمتی را تحت عنوان RouterBoard عرضه کرده است که نیاز کاربران را به روتر های گران قیمت سیسکو برطرف می کند !

RouterBoard ها در سروی های مختلفی ساخته می شوند . مثلا سری های ۳۰۰ . ۴۰۰ . ۵۰۰ . ۶۰۰ و …

هر کدام از سری ها و هر کدام از مدل ها برای موارد خاصی استفاده می شوند . مثلا RB750 یک روتربرد بسیار ارزان قیمت برای افرادی که می خواهند یک روتر کوچک اما با قابلیت های بالا در شبکه خود داشته باشند ! RB750 برای موارد آموزشی هم کاربرد دارد ؛ بعلت پایین قیمت بودن این مدل روتربرد ، کاربران برای یادگیری میکروتیک این مدل RB را تهیه می کنند . الان قیمت RB750 در ایران چیزی حدود ۷۰ – ۸۰ هزار تومان است.

میکروتیک چیست؟
میکروتیک چیست؟

لایسنس های میکروتیک

میکروتیک ۶ لایسنس برای روتر خود عرضه کرده است که اصطلاحا به هر لایسنس یک Level گفته می شود. به طور مثال لایسنس شماره ۶ میکروتیک را لایسنس Level 6 میکروتیک می گویند .

هر لایسنس یک سری موارد و ابزار های روتر را شامل می شود. برای مثال استفادهFull  از روتر باید لایسنس Level    6  میکروتیک را تهیه کنید.

برای شبکه های کوچک که تعداد بالا بودن افرادی که آنلاین هستند، نیاز نیست،  لایسنس Level 4 هم جوابگو کار خواهد بود .

نکته ی مهم این است که سیستم عامل تمام روتربرد ها میکروتیک لایسنس شده هستند، که به توجه به مدل روتربرد و کاربرد آن Level لایسنس های آنها مختلف است.

در واقع هدف آن دو دانشجو از ایجاد این سیستم عامل، رقابت با سیستم عامل معروف IOS سیسکو بود که برروی PC ها نصب می شود و ارائه ی امکانات بی نظیری از جمله روتینگ، فایروال، VPN، مانیتورینگ،Qos ،Hotspot ،Load Balancing و سرویس های کار آمد دیگری که در مدیریت شبکه ها است. یکی از عوامل پیشرفت این سیستم عامل پایداری آن در ارائه سرویس ها در شبکه های کوچک، متوسط و بزرگ بود که تمام کاربران خود را تحت تاثیر قرار می داد.