رفع مشکل دسترسی به فایلهای share در ویندوز ۱۰ | تنظیمات share در شبکه

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

رفع مشکل دسترسی به فایلهای share در ویندوز ۱۰ | تنظیمات share در شبکه

 

امروزه به راحتی میتوانیم بدون نیاز به جابجایی هارد و دستگاه های ذخیره سازی مثل فلش با استفاده از تنظیمات مربوط به sharing و یا اشتراک گذاری فایل، بین کامپیوترها ارتباط برقرار کنیم و اطلاعات را به راحتی و بدون درددسر جابجا نمائیم.

ویندوز شما اگر ۱۰ باشد متوجه خواهید شد که دیگر نمی توانید به راحتی و بدون تنظیمات sharing به پوشه های شبکه مشترک در رایانه های کاربران یا دستگاه های دیگر متصل شوید و هنگام تلاش برای باز کردن هر پوشه در شبکه، خطایی ظاهر می شود ولی می توانید پوشه های مشترک شبکه را از دیگر رایانه های داخل شبکه که دارای سخه های قدیمی تر ویندوز مثل ۸ و یا ۷ یا تلفن های هوشمند و سایر دستگاه های دیگر میباشند به راحتی باز و به پوشه مورد نظر جهت دسترسی متصل شوید.

خطای ۱ :

Network Error
Windows cannot access \\آی پی یا نام فایل به اشتراک گذاشته شده
Check the spelling of the name. Otherwise, there might be a problem with your network. To try identify and resolve network problems, click Diagnose.
Error code: 0x80070035.
The network path was not found.

error code 0x80070035 the networkpath was not found

راه حل :

SMBv1 جدیدترین پروتکل جهت امنیت کامپیوتر شما به منظور دسترسی به فایل ها و پوشه های مشترک در شبکه محلی است. این ویژگی بصورت پیش فرض در ویندوز ۱۰ نصب و فعال نمیباشد، برای فعال نمودن آن میبایست مراحل ذیل را در ویندوز ۱۰ انجام دهید.

  • ابتدا وارد control panel  ویندوز شوید.
  • سپس گزینه Turn Windows features on or off را کلیک و باز نمائید.

 

program and features

 

  • در این پنجره windows features تیک گزینه SMB 1.0 / CIFS File Sharing Support را بذارید و ok نمائید.

 

Turn Windows features ON or OFF

 

  • بعد از اتمام فعال شدن این ویژگی پیغامی مبنی بر ریستارت شدن سیستم را مشاهده می کنید که سیستم شما میبایست حتما جهت اعمال کامل این فرآیند ریستارت شود.

رفع مشکل دسترسی به فایلهای share در ویندوز ۱۰ | تنظیمات share در شبکه

 

نکته :

مهم! هنگامی که کاربری روی ویندوز SMB1 و به ویژه گزینه SMB1-Server را فعال می کند، باید توجه داشته باشد که این پروتکل آسیب پذیر است. اگر برای دسترسی به دستگاههای داخل شبکه نیازی به پروتکل SMB v1 ندارید، حتما آن را غیرفعال نمائید.

فعال نمودن تنظیمات discovery در ویندوز

در شبکه های نوع Public، قابلیت network discovery بصورت محدودتری فعال می شود. اگر می خواهید به سیستم تان از طریق ریموت دسترسی داشته باشید و یا از طریق سیستم های دیگر بتوانید آن را مشاهده کنید، باید نوع شبکه را private و یا Home تنظیم کنید.

  • بدین ترتیب ابتدا روی کانکشن متصل به اینترنت کلیک راست نموده و گزینه setting open network & Internet را انتخاب نموده و سپس در پنجره باز شده گزینه change advanced sharing option را باز نمائید.

 

  • پنجره Advanced sharing settings باز خواهد شد. در این قسمت به تنظیمات نوع شبکه خود وارد شوید Private یا Public و گزینه Turn on network discovery را فعال کنید.

خطای ۲ :

اگر ویندوز ۱۰ دارید و هنگامیکه یک فایلی در شبکه به اشتراک گذاشته شده و میخواهید به آن دسترسی داشته باشید به محض باز نمودن فایل و یا سیستم به اشتراک گذاشته شده با خطای ذیل مواجه شدید، راهکارهای زیر را مطالعه بفرمائید.

unauthenticated guest access. these policies help protect you PC from unsafe or malicious devices on the network. you can’t access this shared folder because your organization security policies block.

you cant access this shared folder

راه حل :

  • منوی استارت را باز کنید و با اجرای دستور gpedit.msc صفحه Local Group Policy Editor را باز کنید.

به مسیر زیر بروید :

Computer configuration\Administrative Templates\Network\Lanman Workstation

  • از گزینه های سمت راست تنظیمات مربوط به Enable insecure guest logons را با دو بار کلیک بر روی آن باز کنید.
  • در صفحه باز شده گزینه Enable را انتخاب و تغییرات را ok و تایید کنید.

 

enable insecure guest logons

هم چنین برای شبکه کردن ویندوز 10 و ویندوز xp به این صفحه مراجعه کنید.